itráž je technika spočívajúca v skladbe sklenených plôšok zasadených do kovovej konštrukcie, ktorá spĺňa aj kresebnú úlohu. Spája maliarov, ktorí vytvoria jej návrh, sklárov a kováčov, ktorí ho realizujú.

Techniky:

Klasická vitráž - olovené lišty, ktoré slúžia ako spoj jednotlivých sklenených plôšok (kostoly, katedrály - veľké plochy).

Americká vitráž - najprv sklo, ktoré sa potom dokresľuje lepením olovených pásikov priamo na sklenenú tabuľu (kostoly, katedrály - veľké plochy).

Tiffany technika – paravany, priestorové predmety. Tiffany technika je spôsob skladania a spájania kúskov skla pomocou cínu. Konečný produkt je vzhľadovo podobný klasickým oloveným vitrážam, a predsa je odlišný. Základ tvoria kúsky skla, pomerne presne vyrezané podľa pripraveného motívu. Po dobrúsení hrán sa sklíčka olepujú samolepiacou medenou páskou, ktorá sa dôkladne uhladí a pritlačí ku sklu. Sklá sa ďalej spájajú cínovou pájkou. Výrobok sa očistí, patinuje a ošetruje antioxidačným roztokom.

Fazetové sklá - hrubé číre sklá so zabrúsenými okrajmi na lepšie lámanie svetla (dvere, tienidlá, rámy).

Zapekané sklá - kúsky skla poukladané na veľkú sklenenú tabuľu, ktorá sa vloží do pece, kde sa pomocou tepla kúsky pospájajú a prilepia na podklad (dvere, tienidlá, rámy).

Mozaikovanie.

Vyrobil Peter Štít, www.pstit.sk